Työryhmät

Työryhmät ja valiokunnat 20182020

Keskusjärjestön puheenjohtaja Irma Hirsjärvi (Jyvässeudun työllistämisyhdistys – JST ry) ja varapuheenjohtaja Anne Tyni (Turun Seudun TST ry)

Työvaliokunta: puheenjohtaja Irma Hirsjärvi (Työttömien Keskusjärjestö ry, puheenjohtaja), jäsenet Ritva Kurkinen (Juuan Työttömät ry), Jari Pesonen (Suonenjoen TehdäänItse ry) ja Aija Autio (Ylivieskan Työttömien Yhdistys ry). Sihteeri Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry, toiminnanjohtaja).

Edunvalvontavaliokunta: puheenjohtaja Timo Mykrä (Imatran Työttömät ry),  jäsenet Anton Meriläinen (Kokkolan Työttömät ry), Ilkka Salonen (Helsingin Työkanava HeTy ry), Sirpa Martins (Suolahden Työttömät ry), Anne Tyni (Turun Seudun TST ry), Arto Valo (Ivalon Seudun Työttömät ry), Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys – JST ry) ja Irma Hirsjärvi (Työttömien Keskusjärjestö ry, puheenjohtaja). Sihteeri Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry, toiminnanjohtaja).

Strategiavaliokunta: puheenjohtaja Hannu Isotalo (Varissuon Työ ja Toiminta VT ry), jäsenet Anton Meriläinen (Kokkolan Työttömät ry), Ilkka Salonen (Helsingin Työkanava HeTy ry), Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys ry), Pentti Kallio (Jyvässeudun työllistämisyhdistys – JST ry), Irma Hirsjärvi (Työttömien Keskusjärjestö ry, puheenjohtaja) ja Leena Valkonen (Työttömien Keskusjärjestö ry, viestinnän asiantuntija). Sihteeri Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry, toiminnanjohtaja).

Edustukset seuraavissa työryhmissä

Kestävää kasvua ja työtä 2014–2020 -rakennerahasto-ohjelman arviointiryhmä, TEM: Varsinainen jäsen Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry, toiminnanjohtaja), varajäsen Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys – JST ry)

Kestävää kasvua ja työtä 2014–2020 -rakennerahasto-ohjelman viestintäverkosto, TEM: Varsinainen jäsen Leena Valkonen (Työttömien Keskusjärjestö ry, viestinnän asiantuntija), varajäsen Juha Keränen (Työttömien Keskusjärjestö ry, järjestösihteeri)

Euroopan Sosiaalirahasto: Heikossa työmarkkina-asemassa olevien työllistymisen edistäminen valtakunnallisen toimenpidekokonaisuuden strategisen ohjausryhmän asettaminen, 24.5.2016, TEM: Varsinainen jäsen Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry, toiminnanjohtaja), varajäsen Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys – JST ry)

Sokra, sosiaalisen edistämisen koordinaatio,THL: Varsinainen jäsen Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry, toiminnanjohtaja), varajäsen Arto Valo (Ivalon Seudun Työttömät ry)

Social Innovations and Employment through Public Procurement(SIEPP): Varsinainen jäsen Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry, toiminnanjohtaja), varajäsen Timo Mykrä (Imatran Työttömät ry)

Osatyökykyisille Tie Työelämään – OTE-kärkihanke, työryhmän jäsen: Varsinainen jäsen Eija Tuohimaa (Jyvässeudun työllistämisyhdistys – JST ry), varajäsen Jukka Haapakoski (Työttömien Keskusjärjestö ry, toiminnanjohtaja)

Varsinais-Suomen ELY-keskuksen ESR-projektin ohjausryhmä, Yläfemma: Varsinainen jäsen Hannu Isotalo (Varissuon Työ ja Toiminta VT ry), varajäsen Juha Keränen (Työttömien Keskusjärjestö ry, järjestösihteeri)

Filha ry, ohjausryhmä, tupakasta vieroittaminen: Varsinainen jäsen Juha Keränen (Työttömien Keskusjärjestö ry, järjestösihteeri)ei varajäsentä

EAPN-Fin: Hallituksen jäsen Leena Valkonen (Työttömien Keskusjärjestö ry, viestinnän asiantuntija)ei varajäsentä

ViVa – Virtaviivaisuutta valtavirtaistamiseen: Varsinainen jäsen Katriina Lehtovaara (Terveydeksi-hanke, hankepäällikkö), ei nimettyä varajäsentä

Taitotuunaajat: Varsinainen jäsen Katriina Lehtovaara (Terveydeksi-hanke, hankepäällikkö), varajäsen Ulla-Maija Kopra (Terveydeksi-hanke, terveyspalveluohjaaja)

Sosiaalinen osallisuus ja työ- ja toimintakyvyn muutos (Solmu) – koordinaatiohanke 2014–2020: Varsinainen jäsen Katriina Lehtovaara (Terveydeksi-hanke, hankepäällikkö), varajäsen Taina Ben Daoud (Näre ry)

nuoli