Lausunto
13.02.2026Lausuntopyyntö luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain ja tulotietojärjestelmästä annetun lain 13 §:n muuttamisesta (VN/32635/2025)
Asia: VN/32635/2025
Lausunnonantajan lausunto
1. Onko teillä lausuttavaa tulotietojen käsittelystä tai käyttötarkoituksista?
Esityksessä: “Järjestämislakia ja tulorekisterilakia muutettaisiin niin, että kunta- ja kuntayhtymäpohjaisille työvoimaviranomaisille mahdollistettaisiin oikeus saada ja käyttää asiakkaiden välttämättömiä tulotietojärjestelmään talletettuja tietojajärjestämislaissa säädettyjen työvoimapalvelujen ja niihin liittyvien tehtävien toimeenpanoa varten.”
Työttömien Keskusjärjestö kannattaa esitystä. Työllisyyspalveluiden vaikuttavuudesta kiistellään sekä tutkimuskirjallisuudessa, että poliittisessa päätöksenteossa. Mikäli näiden palveluiden vaikuttavuuteen halutaan saada parempaa tutkimusta, tämälienee välttämätön askel eteenpäin. Tulotiedot eivät kuitenkaan välttämättä kerro työllisyyspalveluiden hyödyntämisestä, kuin lyhyellä tähtäimellä ja kapealla kulmalla. Työllisyyspalveluilla on myös muita kuin työllisyyteen liittyviä merkityksiäpalveluiden aikana. Parhaimmillaan ne voivat edistää työllistymisen lisäksi asiakkaan ammattitaitoa, hyvinvointia, sekä yhteiskunnallista osallisuutta. Lisäksi näissä tuotetaan yhteiskunnallista hyvää.
Tiedon hyödyntämisessä on kuitenkin turvattava asiakkaiden henkilötietojen käyttö vastuullisella tavalla. On tärkeä kirjata lakiin, että näiden tietojen hyödyntämistä voidaan hyödyntää vain asiakkaiden edun mukaisesti.
2. Onko teillä lausuttavaa muita työnhakua ja työllistymistä tukevien palvelujen kirjaamisvelvollisuuden täsmentämisestä?
Esityksessä: Työvoimaviranomainen velvoitettaisiin tallentamaan valtakunnalliseen tietovarantoon tarpeellisilta osin muut työnhakua ja työllistymistä tukevat palvelut. KEHA-keskukselle mahdollistettaisiin oikeus saada välttämättömiä tietojatulotietojärjestelmästä EVK-laissa säädettyjen valtionavustuslain mukaisten tehtävien hoitamiseksi.”
Työttömien Keskusjärjestön mielestä tämä on kannatettavaa tarkoituksenmukaista, koska näin saamme parhaan mahdollisen kuvan siitä mitä palveluita työttömille on tarjolla. Tietoa voidaan hyödyntää palveluiden kehittämiseksi sekä työttömien asiakkaiden yhdenvertaisuuden parantamiseksi.
3. Onko teillä lausuttavaa vaikutusarvioinneista?
Vaikutusarvioinneissa täytyy kuulua työttömien asiakkaiden ääni. Työttömät ovat usein parhaat asiantuntijat liittyen työllistymiseensä.
On myös tärkeä saada se tieto, millä tavalla työttömien ääntä on hyödynnetty, kun kyselyjä/vaikutusarviointeja on tehty. Kehittämisehdotuksia on varmasti ollut palveluiden kehittämisestä ja lainsäädännön muutostarpeista.
5. Muuta lausuttavaa?
Näiden tietojen hyödyntäminen täytyy aina olla asiakkaiden edun mukaista ja noudattaa henkilötietolakia.
Jukka Haapakoski
Työttömien Keskusjärjestö ry