Lausunto
28.06.2024Valtioneuvoston asetukseksi ruoka-aputoimintaan myönnettäviin valtionavustuksiin (VN/17939/2024)
Lausuntopyyntö luonnoksesta valtioneuvoston asetukseksi ruoka-aputoimintaan myönnettäviin valtionavustuksiin
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 1 §:ään (Soveltamisala)
–
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 2 §:ään (Avustuksen saajat)
–
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 3 §:ään (Avustettava toiminta)
–
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 4 §:ään (Valtionapuviranomainen)
THL on tutkimuslaitos, jonka rahoitusta on jo leikattu. Onko tämä työ riittävästi resurssoitu? Soveltuuko THL instituutiona tämän tyyppisen toiminnan hallinnointiin? Millä tavalla THL:n tutkimuspanosta voidaan hyödyntää tässä?
Rahoitusmalli on raskas. Onko kolmiportainen hallintomalli kaikista tehokkain avustuksen myöntämiseksi? THL – hyvinvointialue/kunta – järjestö. STM jakoi aiemmin suoraan järjestöille. Tietysti on hyvä, että kunnat tai hyvinvointialueet voivat osaltaan tätä hakea, mutta eikö kevyempää mallia ole?
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 5 §:ään (Valtionavustuksen hakeminen)
–
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 6 §:ään (Avustuksen määrä)
–
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 7 §:ään (Avustuspäätös)
–
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 8 §:ään (Hyväksyttävät kustannukset)
Avustusta ei myönnetä palkkakustannuksiin, mikä aiheuttaa jäsenistössämme kritiikkiä. Avustusta toivotaan käytettävän myös palkkakustannuksiin.
Jotta ruoka-aputoiminta voidaan toteuttaa mahdollisimman onnistuneesti ja riittävän laajamittaisesti, on hyvä, että palkollinen on vastuussa toiminnasta.
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 9 §:ään (Kirjanpito)
–
Kommentti liittyen asetusluonnoksen 10 §:ään (Voimaantulo)
–
Muita huomioita ja kommentteja
Hyvä, että tällainen avustus myönnetään. On hyvä, että ruoka-apua voidaan toteuttaa kolmivuotisina hankkeina. Tämä tuo suunnitelmallisuutta, jatkuvuutta ja helpottaa byrokratiaa.
Ruoka-avun tarve on kasvanut hintojen noustessa (ja sosiaaliturvaa leikatessa) – se näkyy pitkittyneinä jonoina ja yhteydenottoina. Suomesta rakennetaan hiljalleen ruoka-apuyhteiskuntaa ja valitettavasti ruoka-avulle on tarvetta. On tärkeää, että joka kunnassa olisi ruoka-aputoimintaa sitä tarvitseville.
Haapakoski Jukka, toiminnanjohtaja
Työttömien Keskusjärjestö ry