Työttömästä yrittäjäksi, yrittäjästä työttömäksi -webinaari
Live-streamlinkki
Tervetuloa Työttömästä yrittäjäksi, yrittäjästä työttömäksi -webinaariin. Webinaarin linkki avautuu klo 14–16 Työttömien Keskusjärjestön YouTube (live)-kanavalle.
Tule mukaan keskusteluun yrittäjien työttömyydestä ja työttömien yrittäjyydestä!
Webinaari yrittäjästä työttömäksi työttömästä yrittäjäksi – kohti yhdenvertaista työttömyysturvaa, ke 7.5.2025 klo 14–16. Työelämä on muuttumassa pirstaleiseksi, pitäisikö työttömyysturvan uudistua? Webinaari avaa aiheita niin mikro- ja yksinyrittäjien, freelancereiden, kevytyrittäjien kuin epäsäännöllisissä työsuhteissa olevien näkökulmasta. Miten voitaisiin paremmin varmistaa kaikkien yhdenvertainen kohtelu työttömyyden sattuessa kohdalle?
OHJELMA:
14:00 Alkusanat – Jukka Haapakoski, toiminnanjohtaja, Työttömien Keskusjärjestö ry
14:05 Näkökulmia yrittäjien työttömyydestä – Liisa Hánen, toiminnanjohtaja, Mikro- ja yksiyrittäjät ry
14:25 Yrittäjän työttömyysturva – Harri Lappalainen, Helsingin työllisyyspalvelut
14:40 Taide- ja kulttuurialan haasteita työttömyyden kohdatessa – Hanna Kosonen, pääsihteeri Forum Artis ry
14:50 Yhdistelmävakuutus – Aki Villman, toiminnanjohtaja Työttömyyskassojen Yhteisjärjestö ry
15:05 Kokemusasiantuntijan tarina -Kasimir Kantonen (katso video)
15:15 Paneelikeskustelu: Kohti yhdenvertaista työttömyysturvaa
Paneelin vetäjä, Jukka Haapakoski, keskustelijat: Liisa Hánen, Harri Lappalainen, Aki Villman, Hanna Kosonen
15:55 Loppusanat – Jukka Haapakoski
Webinaari on ensisijaisesti suunnattu työllisyysalueiden edustajille sekä työllisyyden ja yrittäjyyden parissa työskenteleville, mutta sitä on tervetullut seuraamaan kuka tahansa työttömyysturvasta tai yrittäjyydestä kiinnostunut.